Stratégiai párbeszéd az agrárium jövőjéről
Sstratégiai párbeszédet indított az uniós mezőgazdaság közös jövőképének kialakítása érdekében. A párbeszédben az európai agrár-élelmiszeripari ágazatok, a civil társadalom, a vidéki közösségek és a tudományos élet szereplői vettek részt annak érdekében, hogy közös álláspontot alakítsanak ki a következő kérdésekben:
- Hogyan adhatunk jobb perspektívát mezőgazdasági termelőinknek és vidéki közösségeinknek, beleértve a tisztességes életszínvonalat is?
- Hogyan támogathatjuk a mezőgazdaságot bolygónk és ökoszisztémája határain belül?
- Hogyan tudjuk jobban kihasználni a tudás és a technológiai innováció által kínált hatalmas lehetőségeket?
- Hogyan mozdíthatjuk elő Európa élelmiszerrendszerének fényes és virágzó jövőjét egy versenyképes világban?
Az elkészült több mint száz oldalas jelentés öt fő pillérre épül, irányt mutatva az EU agrár-élelmiszerpolitikájának jövőbeli fejlődéséhez:
- Együttműködés a fenntartható, rugalmas és versenyképes jövőért: Az első pillér hangsúlyozza a tagállamok és az uniós intézmények közötti együttműködés szükségességét a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszertermelés kialakításában. Ennek célja, hogy a mezőgazdasági szektor versenyképes maradjon, miközben hozzájárul a klímaváltozás mérsékléséhez és a természeti erőforrások fenntartható felhasználásához.
- Előrelépés a fenntartható agrár-élelmiszeripari rendszerek felé: Ezen pillér kiemeli a fenntarthatóság fontosságát a mezőgazdasági termelésben, és ösztönzi az agrár-élelmiszeripari rendszerek átalakítását a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével.
- Az átalakuló rugalmasság előmozdítása: Ez a pillér a mezőgazdasági szektor rugalmasságát célozza, amely képes alkalmazkodni a változó környezeti, társadalmi és gazdasági kihívásokhoz.
- Vonzó és sokszínű ágazat kialakítása: A negyedik pillér célja a mezőgazdasági ágazat vonzerejének növelése, különösen a fiatalok számára, akik a jövő mezőgazdasági szakembereiként játszanak kulcsszerepet a generációs megújulásban.
- A tudáshoz és az innovációhoz való jobb hozzáférés és azok felhasználása: Az ötödik pillér a mezőgazdasági szektor tudásalapú megközelítésére és innovációra épít, hangsúlyozva az oktatás és a technológiai fejlesztések jelentőségét a jövő mezőgazdaságában.
A közös dokumentumot a Bizottság elnöke 2024 szeptember 4.-én hozta nyilvánosságra. Az agrárágazati szereplők szempontjából különösen kritikus a területalapú támogatás helyett a jövedelemalapú támogatás bevezetése, valamint a a hús, illetve állati eredetű termékek fogyasztásának adókkal való csökkentése, az állattartás visszaszorítása.
Az anyag összefoglalóját magyar nyelven a csatolmány tartalmazza.
Csatolmány | Méret |
---|---|
strategiai_parbeszed_az_europai_unio_mezogazdasaganak_jovojerol.docx | 27.26 KB |