Gőgös Zoltán: Érdekeltek vagyunk a 2013 utáni közös agrárpolitika fenntartásában
A "V6"-ok (Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Magyarország, Románia, és Bulgária) agrárminiszterei illetve államtitkárai egyetértenek abban, hogy szükséges a közös agrárpolitikát 2013 után is fenntartani - mondta Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára az MTI-nek pénteken.
Az államtitkár részt vett a "V6"-ok csütörtökön kezdődött és pénteken befejeződött agrárkonferenciáján a csehországi Cesky Kruvlovban, amelyen a résztvevők szót emeltek amellett is, hogy közös uniós agrárpolitika (KAP) alapvető reformja elkerülhetetlen.
Meg kell vizsgálni, hogy a KAP miként tudja leghatékonyabban szolgálni az eredetileg kitűzött célokat, az európai mezőgazdaság versenyképességének javítását és a vidék felvirágoztatását - hangsúlyozta az államtitkár.
A tanácskozó miniszterek és államtitkárok szerint jelen formájában a közös agrárpolitika nem átlátható, és számos aránytalanságot, igazságtalanságot tartalmaz. Így például a baromfi- és a sertéstartók szinte alig kapnak támogatást, míg a gabonatermelőket Brüsszel bőkezűen támogatja - mondta el Gőgös Zoltán.
"Abban is egyetértés volt a felek között, hogy ne legyen felső határa a támogatott területnek, és a támogatásoknak a jövőben" - emelte ki az államtitkár.
Gőgös Zoltán kifejtette: a hat ország nem ért egyet azzal sem, hogy az EU-15-ök 100 százalékos mértékű agrártámogatásához képest az újonnan csatlakozott 12 tagország a támogatásoknak csak 87 százalékában részesüljön.
A tanácskozáson egyöntetű vélemény alakult ki arról is, hogy felül kell vizsgálni az agrárintervenció fokozatos megszüntetését is, tekintettel az időjárás kiszámíthatatlanságára.
A hat ország agrárvezetői azt ajánlják, hogy képviselőik ne támogassák a folyamatban lévő borreformot, ha a cukortartalom kérdésében, a támogatások újraelosztásában, és a borok egységes jelölésében nem lesz az EU-ban előrelépés.
Az FVM államtitkára kiemelte: a felek megállapodtak abban is, hogy a jövőben sűrűbben ülnek össze, hogy minden uniós agrárkérdésben össze tudják hangolni véleményüket.
Forrás: FVM