Az EU Bizottság tájékoztató irodájának kérésére tesszük közzé a 2014. május 25.- i választással kapcsolatos anyagot.
Európai parlamenti választások:hallassa hangját Ön is !
Az a változás, hogy a politikai pártok jelöltet állíthatnak a Bizottság elnöki posztjára, valamint az EU-szerte megrendezett vitafórumok sora azt a célt szolgálja, hogy minél többen menjenek el szavazni, és az uniós polgárok nagyobb arányban szóljanak bele az EU jövőbeli vezetésébe.
Az uniós polgároknak május 22. és 25. között kell az urnákhoz járulniuk, hogy megválasszák az őket a következő 5 évben képviselő új Európai Parlamentet. Az új választási szabályoknak köszönhetően a politikai pártoknak most először lehetőségük van arra, hogy jelöltet állítsanak a Bizottság elnöki tisztségére.
A választói kedv növeléséért
A Lisszaboni Szerződés értelmében az uniós kormányoknak figyelembe kell venniük az európai parlamenti választások eredményét, amikor javaslatot tesznek az új Bizottság elnökének személyére. Ezután az Európai Parlament szavazással dönt arról, hogy jóváhagyja-e az elnökjelölt kinevezését.
Ez az újdonság amellett, hogy növeli az európai intézmények demokratikus legitimitását, nagyobb beleszólást enged az uniós polgároknak az EU jövőbeli vezetésébe.
A jelöltek, ahogy az az országos választásokon lenni szokott, most aktívan kampányolnak, hogy minél nagyobb legyen a támogatottságuk. Remények szerint mindez kedvet teremt az uniós polgároknak ahhoz, hogy tájékozódjanak az uniós ügyek felől, és nagyobb mértékben vegyenek részt a politikai folyamatban.
Szót kap a nagyközönség
A Bizottság az utóbbi 18 hónapban több mint 50 vitafórumot, ún. civil párbeszédet rendezett Európa-szerte azzal a céllal, hogy helyreállítsa a bizalmat az uniós és a nemzeti intézményekben, tájékoztassa a nyilvánosságot az EU tevékenységéről és tudatosítsa az emberekben, hogy minden egyes szavazat számít.
A vitafórumokra összesen több mint 16 ezer uniós polgár ment el személyesen, az online részvevők száma pedig elérte a 105 ezret. A rendezvényeken az uniós politikusok mellett országos és helyi döntéshozók is részt vettek. A közönség hozzászólásai és észrevételei fontos segítséget jelentenek a Bizottságnak az EU következő reformjának megtervezéséhez.
Következő lépések
A Bizottság, hogy megválaszolja a civil párbeszédeken elhangzott kérdéseket és javaslatokat, közzétette az uniós polgárságról szóló második jelentését . A dokumentum 12 új intézkedést ismertet, melyek konkrét választ adnak az emberek által felvetett problémákra, például felszámolják a munkavállalók és a diákok mobilitását nehezítő akadályokat, valamint csökkentik az adminisztrációt.
Néhány teendő azonban még hátravan. A Bizottság felvetette például, hogy a jövőben Európa-szerte ugyanazon a napon legyen az európai parlamenti szavazás, és hogy a politikai pártok tüntessék fel a szavazólapon, melyik európai pártcsoporthoz tartoznak. Ez utóbbi javaslat megvalósításának azonban az a feltétele, hogy egyes tagországok, ahol uniós politikai pártok nevét és logóját tilos a szavazólapokon feltüntetni, megváltoztassák választási szabályaikat.
Forrás, és további információk:
http://ec.europa.eu/hungary/news/2014/20140402_hu.htm